Domov / Jak vybrat notebook pro domácí či kancelářské použití a na hry? Co je rozhodující?

Jak vybrat notebook pro domácí či kancelářské použití a na hry? Co je rozhodující?

Trendem současné doby je vlastnictví počítače, respektive notebooku, který slouží nejen k práci, ale také k zábavě. Výhodou je, když každý člen rodiny má svůj vlastní. Podle jakých kritérií byste měli mezi notebooky vybírat?

Je rozdíl, jestli hrajete hry, nebo pracujete v kancelářských programech

Hráč počítačových her a pracovník v kanceláři budou mít rozdílné nároky na hardware notebooku. Zatímco hry vyžadují kvalitní grafickou kartu, která zvládne i náročné hry, kancelářské programy si vystačí velmi často se základem. Zato ale majitel kancelářského notebooku ocení pevné šasi a pohodlnou klávesnici. Co dalšího byste si měli při volbě notebooku pohlídat?

Nabídka notebooků na trhu je pestrá, co se týká jejich výbavy i značek. Až si budete prohlížet jednotlivé parametry, bude pro vás rozhodující zejména:

  • procesor,
  • grafická karta,
  • operační paměť RAM,
  • velikost úložiště,
  • kvalita displeje,
  • konektivita,
  • operační systém.

Pochopitelně že i cena se na výběru notebooku podepíše. Čím vybavenější zařízení je, tím je také dražší.

Herní notebook

Mezi nejdražší notebooky patří ty herní. U nich je nejdůležitějším parametrem grafická karta, jež má přímý vliv na chod hry. Je třeba počítat s tím, grafickou kartu nelze později měnit, je tedy lepší vybrat notebook s tou nejvýkonnější dedikovanou kartou na trhu. Standardem velikosti operační paměti je 16 GB, i když hry rozjedete i na 8 GB.

Pod tuto hodnotu již nemá cenu jít, jestli si chcete vůbec kvalitně zahrát. Ještě stále se doprodávají notebooky s HDD. Pro hraní her ale dejte přednost modernějšímu úložišti typu SSD. Velikost displeje by byla ideální 17 palců, ale takový notebook je poměrně a nepraktický na časté přenášení. Stačit tedy bude klasických 15,6 palců.

Kancelářský notebook

Na notebooku nebudete hrát hry, ale využívat ho převážně ke kancelářské práci. To předpokládá menší nároky na grafickou kartu, která nemusí být ta nejkvalitnější. Postačí ta integrovaná. Asi spíše oceníte pohodlnou klávesnici i s numerickým blokem a také dlouhou výdrž baterie. Výhodou kancelářských notebooků je jejich příjemná cena, patří totiž k těm levnějším.

Pro běžné použití jsou ale dostačující. I zde ale dejte přednost úložišti typu SSD, notebook bude rychlejší. Dobrá je i kombinace SSD a HDD. Při časté práci na cestách vsaďte na kvalitní výkon baterie minimálně v rozsahu 10 hodin.

Notebook na doma

Doma se notebook nejčastěji využívá pro surfování na internetu, sledování filmů, videí a prohlížení fotografií. Protože notebook bude převážně doma, je klidně možné koupit i model s větší úhlopříčkou displeje. Pak je ale nutné počítat s jeho vyšší hmotností. Na sledování filmů postačí integrovaná grafická karta. Pokud si pořídíte levnější variantu notebooku na doma, pravděpodobně si něm nezahrajete náročné počítačové hry, které vyžadují vyšší investici, a hlavně dedikovanou kartu.

Pro ostatní úkony ale bude tak akorát. Úložiště by mělo mít velikost minimálně 512 GB, ale 1 T bude mnohem lepší. Přece jen stažené filmy zaberou nějaký prostor.

A kolik notebooků je ve vaší domácnosti?

Zdroj obrázku: G-Stock Studio / Shutterstock.com