Domov / Vybíráme novou ledničku: Na co se zaměřit a které funkce jsou podstatné?

Vybíráme novou ledničku: Na co se zaměřit a které funkce jsou podstatné?

Máte-li doma starou ledničku, nemůžete se divit vysokému účtu za spotřebu elektřiny. Dřívější výrobky bývaly totiž hodně energeticky náročné, a ledničky zvlášť. Chcete-li ušetřit, je nákup nové lednice logickým krokem. Jak vybrat tu nejlepší?

Podle čeho se rozhodovat

Při výběru ledničky je třeba si ujasnit pár základní věcí. Jednak je to její objem, tedy pro kolik lidí bude fungovat. U někoho rozhoduje i umístění mrazáku, podstatný je energetický štítek a na něm uvedena energetická třída výrobku. To v sobě obnáší spotřebu elektrické energie za rok, díky čemuž si člověk může lehce dopočítat náklady na provoz ledničky. Energetická třída spotřebiče se udává v písmenech A až G, přičemž A+++ značí nejméně energeticky náročný spotřebič.

S mrazákem, nebo bez?

Je pro vás rozhodující mít k dispozici společně s ledničkou také mrazák? Pokud ano, volte kombinovaný spotřebič. Nabízí sice menší kapacitu mrazáku, ale jinak samé výhody – některé modely jsou vhodné i pro početné rodiny, mrazák může být nahoře i dole, k dispozici bývá i nápojový automat. Máte-li ale velkou zahradu a úrodu zeleniny či ovoce, samostatně stojící mrazák bude pro vás lepší volbou a lednička bez mrazáku také.

Praktická americká lednička

Do prostorné kuchyně se s klidem vejde americká lednice s nadstandardním vnitřním prostorem. Je u ní dobře oddělená mrazicí a chladicí část. Stylový vzhled je samozřejmostí a výrobník ledu a ledové tříště také. Americká lednička však je poněkud náročnější na spotřebu elektřiny.

Lednička, která se nemusí odmrazovat

Nepříjemná povinnost čas od času lednička odmrazit a vyčistit ji odpadá u typu No Frost. Jeden motor a jeden výparník zajišťují úpravu vzduchu i větrání. Námraza se tak netvoří, takže ani není co odmrazovat. Dochází také k eliminaci vzniku plísní, případně nepříjemného zápachu. Je třeba ale počítat s větší spotřebou energie.

Moderní styl, nebo raději retro design?

Výběr nové chladničky lidé rádi přizpůsobují zařízení kuchyně. Je-li v moderních duchu, volí raději moderní model. Ten ale může být také v retro stylu, který se bude hodit třeba do rustikálně zařízené kuchyně. I v tomto případě jsou v nabídce ledničky kombinované, s mrazákem nebo bez něho.

Budete chtít i Crisper Box nebo Air Flow?

Ledničky v současné době nabízejí i různé vychytávky, aby jídlo vydrželo déle čerstvé. K nim patří například tzv. Crisper Box. Jedná se o šuplík na zeleninu a ovoce opatřený vlnitým dnem. Air Flow je ventilační systém. V zadní části ledničky je vzduchový kanálek, ten rozvádí studený vzduch po prostoru ledničky, čímž se snadněji udržuje stejná teplota, a to i v případě častého otevírání dveří.

Zvolit si tu správnou ledničku nemusí být problémem, když si ujasníte, co od ní očekáváte.

Zdroj obrázku: stock_SK / Shutterstock.com