Termolis a řezací plotr můžete mít i vy – využijte technologii i v běžném životě

Dnešní doba umožňuje již mnohé. Díky pokroku a značným znalostem, můžeme využívat nových technologií, které se vám budou hodit i v běžném životě. Trendem moderní doby je například termolis na hrnky. Termolis nebo řezací plotr můžete využít ve svůj prospěch v rámci kreativní a propagační práce. A jak lépe se propagovat, než precizními a vymakanými technologiemi?

Zdroj obrázku: Andrewshots / Shutterstock.com

Termolis a jeho využití?

Možná vás výroba reklamních či propagačních předmětů vás příliš nenadchla. Ovšem nemusíte smutnit, protože termolis nenabízí své služby pouze k těmto účelům. Tato technologie se především pyšní velmi jednoduchým ovládáním, ale také vysoce kvalitním provedením, kterého je stroj schopen docílit. V nejčastějších případech se s ním můžete setkat při dvourozměrném potisku nebo u tolik oblíbeného 3D potisku předmětů (nejvíce jsou vidět na hrnečcích, klíčenkách či na nádobí).

V případě, že jsou vaší doménou spíše trička, i zde najdete zástupce, které vám pomohou. Jejich využití je víceúčelové. Kromě reklamních předmětů, jste se museli už někdy setkat s tričky, které na sobě mají potisk, stejně tak povlečení disponuje tolika druhy potisků. Pokud patříte mezi domácí kutily, můžete za pomocí termolisu nechat proudit svou fantasii. A pokud se hodláte ve vlastní tvorbě posunout dále, můžete investovat do dražší generace těchto strojů, které umí potisknout i trojrozměrné objekty.

Plotr? Co to vůbec je?

S tímto pojmem se budete setkávat v případě, že studujete obor designu či grafiky. Plotry jsou zástupci široké skupiny, které se využívají na kreslení a řezání v daném materiálu podle přesných čárových vzorů. Díky tomu se hojně využívá tam, kde se bez preciznosti neobejdete – kartografie, designová kresba, vytváření šablon na šití a tak dále.

Nenahraditelné řezací plotry

Pokud se chystáte naplno rozjet svou kreativní činnost, bude se vám hodit mít po ruce i spoustu dalšího vybavení. Nejspíše záhy zjistíte, že potřebujete řezací plotry, které jsou častou výbavou v reklamních agenturách. Díky nim si snadno vyříznete své šablony tak precizně, aby vše vyhovovalo nejnáročnějším požadavkům.

Ať už to víte nebo ne, plotr je defacto jistou odnoží CNC strojů, které mají za úkol vyřezávat tvary z plechu nebo překližky. U plotrů se nejčastěji používá materiál typu:

  • Papír
  • Tenká lepenka
  • Folie
  • Vinyl

Vše je podáváno ve formě role. Z této role je materiál veden bubnem stroje pod nůž za pomocí elektronického pohonu servomotoru. Buben se u plotru umí otáčet, jak dopředu, tak dozadu, aby se dosáhlo co nejlepšího řezu, bez odtrhávání materiálu.

Podle čeho vybírat řezací plotr?

Řezací plotr určitě nikdy nevybírejte podle ceny. Jistě, je přirozené, že chceme ušetřit alespoň část nákladů. Nicméně, je to někdy na škodu. Dívejte se především na kvalitu a funkce přístroje. Výběru je třeba věnovat značnou pozornost, jinak hrozí, že se ošklivě spálíte! Podle čeho vybírat:

  • Velikost řezacího plotru / velikost tisknutého projektu
  • Jaký materiál budete řezat?
  • Kdo jej bude obsluhovat?
  • Vybírejte jedině značky s technickou podporou – vždy se ptejte, zda se daného modelu vyrábějí součástky, jaké služby jsou poskytovány a dostupnost. Sice si připlatíte, ale zároveň získáte jistotu, že nenaletíte a v případě nutnosti, tak budete řádně jištěni.

Naštěstí je dnes možné sehnat veškerou technologii na trhu za velmi rozumnou cenu. Nicméně, pokud se rozhodnete investovat do těchto technologií, mějte na paměti, že musíte zajišťovat pravidelnou údržbu. Například řezací nože je potřeba hlídat a měnit, aby byl výsledek pokaždé precizní a kvalitní.

Mohlo by se Vám také líbit