levandule
Zahrada

Jak pěstovat levanduli?

Levandule je nádherná rostlina, kterou si většina z nás spojuje nejen s její typickou fialovo-modrou barvou, ale také naprosto omamnou vůní. Není se tak čemu divit, že stále více lidí přemýšlí, jak pěstovat levanduli. Hravě totiž provoní nejen náš domov, ale i balkon nebo zahrádku. Nemluvě o to, že je pro svůj půvab pastvou pro oko.

Levandule lékařská – její účinky a využití

Polokeřů – a někdy jen vytrvalých bylin – rodu levandule existuje kolem 40 druhů. Mezi nejznámější a nejčastěji se vyskytující druhy patří levandule lékařská (Levandula Angustifolia), lidově dulenka, devandule, špikrnát či špikanard.

Levandule lékařská se vyznačuje fialovými květy (vyskytovat se však mohou také růžové a bílé) a výškou 40 – 70 cm. Obsahuje široké spektrum účinných látek (jedná se o silice, terpeny a třísloviny), které mohou mít pozitivní účinky na zdraví.

Mezi nejvýznamnější příznivé účinky levandule patří zklidňující efekt, pomoc proti bolesti hlavy, podpora hojení popálenin a spálené kůže po opalování, antidepresivní účinek a tlumení úzkosti. Levandule nachází uplatnění také při problémech v dutině ústní, s trávením a v neposlední řadě s ekzémy.

Kromě oblasti podpůrné léčby se levandule využívá jako dekorace a přírodní odpuzovač hmyzu a také provoní všechny látky v skříni. Milovníci gastronomie pak tuší, že má levandule využití:

  • v kuchyni – například jako součást bylinkové směsi či jako sladidlo (výroba levandulového cukru je stejně rychlá a snadná jako u cukru vanilkového) a sirup.
  • v šatní skříních – sušená levandule se využívá také k provonění oblečení, povlečení a na různé další látky, které jsou uskladněny v uzavřených prostorách.

Sušená levandule nachází využití také pro floristické účely. Stříhání levandule by mělo proběhnout v době, kdy se otevírají první květy. V tomto období má rostlina nejhezčí barvu a květy při manipulaci neopadávají.

Levandule – pěstování

Jak pěstovat levanduli? Můžete si vybrat, jestli si rostlinu vypěstujete ze semínek, nebo použijete k pěstování levandule sazenice.

Pěstování levandule ze semínek

Jak pěstovat levanduli? Rozhodnete-li se pro pěstování levandule ze semínek, naplánujte si tento úkol ideálně na začátek roku – doporučit můžeme únor, nejpozději březen. Nic nezkazíte, pokud pro pěstování využijete výsevní substrát, do kterého můžete přimíchat ještě písek a to v poměru 4 díly substrátu na 1 díl písku.

Semínka vysejte cca 2x tak hluboko, jaká je jejich velikost. Nezapomeňte hned poté substrát opatrně navlhčit, ideálně z postřikovače, předejdete tak vyplavení semínek. Zeminu nikdy nenechte vyschnout, semínka by totiž zaschla a nevyklíčila.

Levandule v květináči

Při pěstování v květináči je potřeba květináč umístit tam, kde teplota neklesá pod 20 stupňů celsia. Semínka začnou klíčit za tři až čtyři týdny.

Pěstování levandule ze sazenic

Jako jednodušší řešení se jeví pořídit si už vzrostlé sazenice, které pořídíte nejen v zahradnictvích nebo hobby marketech, ale i v některých květinářstvích nebo na trzích. Pokud vás láká pěstování na zahradě, rozhodně nikam nespěchejte a počkejte až do chvíle, kdy budete mít jistotu, že sazenice levandule neohrozí přízemní mrazíky – ty se mohou objevit ještě v druhé polovině května, dejte si proto klidně na čas, ať své rostlinky zbytečně neohrozíte.

levandule

Zdroj obrázku: PhotoStk / Shutterstock.com

Pěstování levandule na poli

Milovníci levandule jistě potvrdí, že dívat se na modře zbarvené pole, které voní na kilometry daleko, je rozhodně příjemné. Možná i vy toužíte pěstovat levanduli ve velkém. Pěstování na poli u nás není až tak běžné, má svá pravidla a rituály. Nádherná pole levandule nacházíme v jižněji položených oblastech, kde panuje takové počasí, jaké pěstování této vonící rostliny vyhovuje.

Jak namnožit levanduli?

Množení levandule je možné klasickým řízkováním. Je možné množit jakoukoliv rostlinu, bez ohledu na to, jestli ji pěstujete venku na záhoně, nebo doma v truhlíku. Díky řízkování získáte rostlinky se stejnými vlastnostmi, jaké má matečná rostlina – to se bezesporu hodí, protože u matečné rostliny už máte vyzkoušené, že se jí v našich podmínkách daří.

Řízky vytvoříte odříznutím cca 5-10 cm z nekvetoucí větvičky. Řízky poté ve spodní části poctivě očistíte od lístků a vsadíte je ideálně do substrátu určenému právě k řízkování rostlin, který má speciální složení podporující zakořenění. Kdo se do řízkování levandule pustí až na konci léta, může odříznout větvičku i s kouskem dřevnaté patky, která se postará o dostatečnou výživu. Zasazené řízky pravidelně zavlažujte a dejte si pozor, aby vám nevyschly. Jakmile zakoření, můžete je umístit do většího květináče nebo venku do záhonku.

levandule

Zdroj obrázku: nieriss / Shutterstock.com

Péče o levanduli

Možná vás láká pěstování levandule, ale bojíte se, že péče o tuto nádhernou rostlinu pro vás bude příliš složitá. Uklidníme vás, protože levandule je poměrně nenáročná rostlinka, která si nevyžaduje žádnou speciální péči. Uděláte jí radost, když jí umístíte na slunné stanoviště a zasadíte jí do dobře propustné půdy – poručit můžeme hlinito-písčitou zeminu. Hravě přečká i chladnější období, neublíží jí ani silnější mrazy.

Kdy stříhat levanduli?

Jak docílit toho, aby byla levandule napřesrok doslova obsypána květy? Musíte vědět, kdy ji zastřihnout. Jako ideální doba pro řez se jeví přelom března a dubna, kdy rostlina raší a pupeny jsou jasně vidět. Pokud jste se někde dočetli, že nejlepší doba, kdy stříhat levanduli, je na podzim – pamatujte si, že na jaře rostlina mnohem lépe zregeneruje.

Sázení levandule venku

Chcete-li si zasadit na své zahrádce rostlinu původem ze Středomoří, vyberte pro ní mírně vyvýšené místo na slunci. Sázení levandule není nikterak složité a hravě to zvládnete i vy. Rýčem si nejdříve vyhloubíte jámu a nalijete do ní trochu vody. Poté vyjměte rostlinu z květináče a kořenový bal trochu potrhejte, tím ho narušíte a podpoříte tak zakořenění rostliny. Keřík levandule zasaďte do připravené jamky a zasypejte ho zeminou. Zeminu můžete použít původní, nebo jí půl na půl smíchat se substrátem. Zasazený keřík zalijte ideálně odstátou vodou. Aby rostlina lépe odolala nepříznivým povětrnostním vlivům, můžete kolem levandule přidat pár kamenů.