Jak pěstovat rajčata?

Jak by se vám líbila představa, že si pochutnáte na vlastnoručně vypěstovaných rajčatech? Ačkoli si rajčata můžeme během celého roku pohodlně koupit v obchodě, pro mnoho lidí je daleko zajímavější vidina toho, že si je vypěstují svépomocí. Když víte, co rajčata potřebují ke své spokojenosti, pak si je můžete vypěstovat třeba na zahradě v pytli nebo na balkoně v kýblu.

Jak pěstovat rajčata v pytlích?

Pěstování v pytlích můžeme doporučit tam, kde jinou možnost nemáte. Pytle se pro pěstování rajčat doporučují i tehdy, kdy chcete u několika rostlin dosáhnout ranější sklizně. Pytle na pěstování rajčat by měly být silnější, dají se použít čiré i černé pytle a vždy je dobré ustřihnout roh, kterým poté bude odtékat přebytečná voda. Do pytle nasypte a kvalitní substrát. Jelikož je při pěstování v pytli omezený prostor, velmi rychle se ze zeminy vyčerpá vápník a rajčata pak mohou trpět suchými hnědými skvrnami – lze tomu předejít pravidelným přihnojováním vápenatými hnojivy během vegetace.

Rajčata – pěstování v kýblu (i na balkoně)

Láká vás pěstování na balkóně, ale bojíte se, že to ve vašich podmínkách není vhodné? Možná v sobě máte zakořeněnou představu, že si vlastní rajčata může vypěstovat jen ten, kdo má k dispozici rajčata, nebo kdo může využít pěstování rajčat ve skleníku. Ani jedno však není pravda, rajčata si můžete vypěstovat i tehdy, kdy máte k dispozici pouze balkon.

I při pěstování v kýblu je potřeba na to, a aby měla kudy odtékat přebytečná voda – proto udělejte do dna kýble a několik menších dírek, kudy voda pohodlně odteče. Na balkoně jim Najděte takové místo, kde budou mít rajčata dostatek slunce. Zvažte, jestli vám na balkon svítí sluníčko alespoň šest až osm hodin denně. Pozor ale i na příliš dlouhé přímé slunce, které může rajčatům způsobit popáleniny.

Zdroj obrázku: Dolores M. Harvey / Shutterstock.com

Rajčata – pěstování ze semínek

Už si představujete, jak si pochutnáte na svépomocí vypěstovaných rajčátkách? Pěstování ze semínek můžete zahájit už v únoru, nejpozději v březnu. K předpěstování toho příliš mnoho nepotřebujete, vystačíte si i s obyčejnými kelímky od jogurtů. Pěstební nádoby musí mít ve dně odtokový otvor, na ten můžete položit například střep ze starého květináče, díky čemuž se odtok neucpe.

Připravené nádoby naplňte substrátem asi 2 cm pod okraj. V případě, že bude substrát suchý, můžete ho před výsadbou zavlažit, ale ne přemokřit. Povrch následně uhlaďte například s pomocí prkénka a můžete se pustit do vysévání semínek.

Pěstování rajčat krok za krokem

Semínka rajčátek klaďte ideálně po dvou. Můžete je také set na větší plochu na široko. Do zeminy je jen lehce zatlačte, použijte prkénko, vystačíte si ale klidně jen s rukou. Semínka poté zasypte a jen slabou vrstvou zeminy a za vlast s pomocí rozprašovače. Určitě je nezalévejte, jenom mlžte – předejdete tak tomu, že se vám semínka z půdy vyplaví.

Jak a kdy sázet rajčata?

Ve chvíli, kdy se rostlinám plně vyvinou děložní lístky, nastává čas, kdy je musíte přepíchnout. Sazeničky rajčat přepichujte na vzdálenost cca 5 cm. Při sázení zaštípněte sazenicím kulový Kořínek, do zeminy je ponořte až po děložní lístky – to je důležité především proto, abyste peníze vytvořili bohatý kořenový systém. Zeminu, do které sazenice přesazujete, můžete doplnit o trochu rašeliny. Lehce zalijte, poté pravidelně zalévejte a chraňte před prudkým sluníčkem.

Zdroj obrázku: Denisproduction.com / Shutterstock.com

Jak se správně starat o rajčata?

Rajčata ke spokojenosti potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku, jsou totiž náchylná k přesychání. Péče o rajčata zahrnuje také dostatek výživy. Pozor si dejte především na nedostatek vápníku, ten lze doplňovat vápenatými hnojivy, která seženete v kterémkoli zahradnictví nebo hobby marketu.

Jak zaštipovat rajčata?

Zaštipování rajčat není důležité pro jejich zdravější růst a kvalitnější úrodu. Díky zaštipování nebude rostlina plýtvat energií na nové výhonky a bude se moct soustředit na plody. K zaštipování nepoužívejte nůž ani nůžky – mohlo by totiž dojít k přenosu chorob mez jednotlivými rostlinami.

K vyštipování použijte ruku (případně nehty) a zaměřte se na všechny boční výhony, které raší za listy. Obvykle jde o prostřední výhon uprostřed dvou silnějších výhonů.

Jednoduchý návod na množení rajčat

Věděli jste, že se rajčata dají množit poměrně snadno a to za pomoci tzv. zálístků? Jde o výhony, které raší v paždí listů na stonku rajčete a u tyčkových rajčat je žádoucí tyto výhody vylamovat. Vylamování slouží k tomu, že rostlina není oslabená a veškerou energii tak může věnovat plodům.

Množení pak probíhá tak, že odlomíte zálístek a vložíte ho do sklenice s vodou. Tam ho necháte minimálně 10 dnů, během kterých krásně za koření. Poté je možné zálístek umístit rovnou do zeminy, pamatujte na pravidelnou závlahu, aby substrát nevyschl.

TIP: Připravte si rajskou omáčku z čerstvých rajčat. Jednoduchý recept.

Mohlo by se Vám také líbit