aloe vera
Zahrada

Jak pěstovat aloe vera?

Asi každý ví, jak vypadá aloe vera. Je to dekorativní a zároveň na pěstování nenáročná rostlinka. Velmi často jí můžeme najít mezi pokojovými rostlinami. Kromě toho, že vypadá opravdu zajímavě, má i neuvěřitelné léčivé účinky. Možná právě proto přemýšlíte, jak pěstovat aloe vera a jestli to zvládnete i tehdy, kdy s pěstováním nemáte příliš mnoho zkušeností.

Rostlina aloe vera – pěstování

Jak pěstovat aloe vera doma? Aloe vera bezesporu patří mezi oblíbené pokojové rostliny, proto nikoho nepřekvapí, že na ni můžeme natrefit v nejedné domácnosti. Ačkoli je tato stálezelená rostlina původem ze subtropických a sušších tropických oblastí poměrně náročná na teplo, je možné vytvořit jí doma ideální podmínky pro spokojený růst.

Pro pěstování doma je potřeba zajistit rostlině teplotu pohybující se od 19 do 25 °C. Z tohoto důvodu není možné pěstování venku jen tak někde na záhonku, pokud přeci jen byste chtěli aloe vera pěstovat venku, musíte pro ni najít místo ve skleníku. V letních měsících pak můžete rostlinu vynést ven na terasu nebo na balkon. Pěstování v bytě je ale jistota, díky které bude tato rostlina s typickými tlustými listy dělat doma parádu i vám.

aloe vera

Zdroj obrázku: Eirene Fagus / Shutterstock.com

Jaký vybrat substrát a květináč pro aloe vera?

Aloe vera se nejlépe daří v lehkém, dobře propustném substrátu, ve kterém převažuje písek – přeci jen je to sukulent a ty tohle složení zeminy ocení. Pro pěstování v květináči vyberte takový kousek, který má na spodní straně otvor. Je to důležité z toho důvodu, aby měla přebytečná voda eventuálně kam rychle odtékat. Pokud tuhle rostlinu něčím naštvete, pak je to dlouhodobý pobyt v trvale vlhkém prostředí.

Pomáhá nejen na spáleniny nebo odřeniny

Aloe vera je známá nejen svými velkými listy, ale také léčivými účinky. Již po mnoho let se používá především pro vnější užití. Možná jste se i vy někdy dostali do situace, kdy jste kousek listu odřízli, nařízli ho a použili třeba na spáleniny nebo odřeniny.

Většině lidí tak doma nesmí chybět kaktus Aloe vera, který nejen zútulní interiér, ale také nabídne mnoho využití po zdravotní stránce. Rostlina má totiž výrazné posilující účinky, užívat ji tak lze nejen při stavech vyčerpanosti či rekonvalescenci, ale také po nemocích nebo při oslabeném imunitním systému. V hlavní roli je zde gel z listí, kterého lze používat čerstvý, naložený ve víně, v lihu nebo v oleji, existuje ale i jeho sušená podoba nazývaná sakur.

aloe vera

Zdroj obrázku: finchfocus / Shutterstock.com

Množení aloe vera z listu

Věděli jste, že aloe vera se vám může doma množit i bez vašeho přičinění? Zdravé rostlinky produkují tzv. mláďata. Takového mrňouska pak stačí velmi opatrně vyrýpnout z hlíny a přesadit do jiného květináče. Množení aloe vera je ale možné i řízkováním.

Vyberte list, který bude dlouhý alespoň 10 cm. Čistým nožem odkrojte část listu. List by měl být po odkrojení dlouhý alespoň 8 cm. Nyní nechte zaschnout čerstvou část, kde jste provedli hře. Zaschnutí trvá cca 3-5 dní. Pakliže proces zaschnutí vynecháte, riskujete infekci listů a také to, že vám nezapustí kořeny.

Připravte si zeminu, která by měla být lehká a vzdušná – použít můžete zeminu určenou pro kaktusy a sukulenty, tím rozhodně nic nezkazíte. Po zaschnutí přesuňte připravený list do zeminy. Sázení řízku můžete podpořit tím, že použijete gel či prášek na podporu kořenového systému. Květináč s nově zasazenými listy umístěte na teplé místo, kde je dostatek světla. Nejdůležitější je, aby po dobu prvních čtyř týdnů po zasazení byla půda vlhká, nikoli však přelitá – dodržujte pravidelné cykly zalévání, určitě to ale se zálivkou nepřehánějte. Může se stát, že vám list začne na první pohled usychat. Toho se ale nelekejte, je to dáno tím, že list pouští své živiny do vývoje kořenového systému. Nic složitějšího péče o aloe vera nezahrnuje.

Při sázení listů pamatujte na to, že listy nesmí být příliš blízko u sebe. Dopřejte jim proto dostatek prostoru a případně vyberte dostatečně velký květináč. Také dodržujte pravidlo, že by v zemině měla být přibližně jedna třetina listu.

Jak poznat pravou aloe vera?

Pravou aloe vera poznáte podle tlustých růžicovitě uspořádaných dužnatých listů s ostrými zubatými okraji. Když rostlinu naříznete, vyteče z ní tekutina, jejíž konzistence připomíná gel. Dalším poznávacím znamením mohou být krásně barevné trubkovité květy. Kvetou na až 1 m vysokém stvolu.

Domácí aloe vera gel a jeho použití, účinky a výroba

Nejvýznamnější složkou, kvůli které se pěstuje aloe vera, je gel. Nachází se uvnitř listů a vyznačuje se antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Využití gelu z aloe vera je širokospektrální, nejčastěji se však uplatňuje jako podpůrný prostředek při léčbě menších řezných ran a popálenin. Renomé si vybudoval také díky velmi dobrým účinkům při zmírňování bolesti.

A jak si gel z aloe vera vyrobit? Je to jednoduché – stačí uříznout kousek listu a pryštící šťávu nanést na postižené místo. Pokud list zpracujete a důkladně smícháte větší množství dužiny s cca 100 g rozpuštěného kokosového oleje, získáte směs, kterou lze skladovat např. v zavařovacích sklenicích.

Aloe vera gel

Gel z aloe vera obsahuje široké spektrum léčebných a výživných látek s protizánětlivými, antibakteriálními, regeneračními a anestetickými účinky. Doporučené dávkování je 10–50 ml za den (při dlouhodobém užívání 10–20 ml), není určen pro děti. Jednotlivé produkty mohou mít různé dávkování, které je třeba dodržet.

Aloe vera drink (nápoj)

Aloe vera drink či drinking gel je nápoj s obsahem vymačkané šťávy z vnitřního obsahu listu. Pro obsah více než 200 cenných látek patří mezi oblíbené doplňky stravy. Mezi nejzajímavější benefity pití aloe vera drinking gelu patří podpora trávení a pravidelného vyprazdňování, celkové zlepšení funkce střev, detoxikace, ochrana před volnými radikály, regulace množství cukru v krvi a anti-aging efekt.