Jaké jsou nejnovější trendy v bazénovém designu?

Mít vlastní bazén je snem velké části majitelů rodinných domů. Dvojnásob to platí v rodinách s dětmi. ČR ale není výjimkou a bazény se těší velké popularitě po celém světě. Není proto divu, že i provedení bazénů je ovlivněno módními trendy. Jaký design je aktuálně v kurzu?

Zdroj foto: SV Production / Shutterstock.com

Přelivový bazén – voda v rovině s terasou

Stále častější volbou jsou zapuštěné bazény s přelivem. V takových bazénech se hladina vody nachází v rovině s okolním terénem. Na pohled vypadá takový bazén při vhodné volbě barev jednotlivých povrchů skutečně moderně a oslnivě.

Také můžete dát sbohem nevzhledným okrajům bazénů, kde je hladina pár centimetrů pod okrajem. Místa, kde voda šplouchá, mají tendenci se špinit a rychleji degradovat.

Nevýhodou naopak může být riziko přelití bazénu a šplouchání vody na terasu kvůli skokům nebo vodním sportům. Většinu vody ale spolehlivě pobere přepadový systém a pro tu vodu, která jej překoná, stačí zvolit vhodnou terasu, která agresivnější vodě z bazénu bez problémů odolá.

Jednoduché tvary

Pryč jsou doby, kdy vítězily různé kreativní a nevšední tvary. Dnes hraje hlavní roli minimalismus a vítězí tak bazény obdélníkové, oválné nebo kruhové. Lidé zkrátka chtějí bazény v designu základních geometrických tvarů. Takové bazény skvěle vypadají a jsou nadčasové – jejich design se neokouká.

Odzvonilo modré barvě a mozaikovým vzorům?

Naprostý prim hraje uvnitř bazénů modrá barva, která se nachází na stěnách i na dně. Designéři ale stále častěji přicházejí s alternativami. Bazén může být uvnitř bílý nebo třeba šedý, objevují se i pískové odstíny. Na ústupu jsou různé vzory a mozaiky, stále více spotřebitelů volí jednolitou barvu nebo jen méně výraznou kresbu.

Propojení se zahradou

Mění se i způsob začlenění bazénu do zahrady. Zatímco „tradičně“ stojí bazén tak trochu bokem od užitkové i okrasné zahrady – nachází se například uprostřed terasy nebo v zatravněné ploše, v moderních zahradách bývá bazén těsně obklopen keři, stromy i záhony. Jde o skvělou volbu i pro bazén nadzemní. Na pohled takové řešení vypadá mnohem lépe a přirozeněji.

Zde si dejte pozor na to, že v případě této varianty hrozí vyšší riziko znečištění vody od listí nebo větviček, v okolí bazénu může být kvůli kvetoucím rostlinám také více hmyzu. Hodit se proto může posuvné zastřešení bazénu.

Změna materiálů a ekologické trendy

Dalším trendem je také změna materiálů. Zatímco dosud se pro terasu v okolí bazénu nejčastěji používal beton, kámen apod., dnes se stále častěji upřednostňuje dřevo i další přírodní materiály.

Možnosti využití těchto materiálů jsou ale samozřejmě omezené. Velkým eko trendem je ale například ohřev vody pomocí solárních kolektorů, který šetří peníze i přírodu.

Mohlo by se Vám také líbit