Tartaletky: Dezert s chutným krémem

Tartaletky je lahodný dezert, kterým vždy ohromíte. Symfonie chutí v košíčku z křehkého lineckého těsta jak od francouzského cukráře. Ostružinové, jablečné nebo čokoládové tartaletky? Jak je komu libo – fantazii se meze nekladou.
Co je tartaletka?

Tartaletka je košíček z lineckého těsta, který je naplněný krémem a ozdobený ovocem. Tartaletka (francouzsky tartelette) je moučník pocházející z Francie.

Typy forem na tartaletky

Formičky na tartaletky mohou mít různé tvary i velikosti. V internetových e-shopech nebo obchodech s domácími potřebami si můžete pořídit kruhové i hranaté formy, formy ve tvaru košíčků nebo srdíček na klasické i mini tartaletky. Nejoblíbenější formy na tartaletky jsou košíčky a kruhové formy.

Plechy i různě tvarované formy a košíčky na tartaletky seženete například v obchodě Tescoma nebo Orion. Cena sady 6 kusů formiček na tartaletky se pohybuje od 100 korun.

Profesionální cukráři jistě ocení možnost zakoupení stroje na tartaletky.

Využití a druhy tartaletek

Tartaletek si můžete upéct nespočet variant. Například tartaletky s mascarpone, se slaným karamelem, citronové tartaletky s lemon curd, slané a mnoho dalších.

tartaletky
Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Vyzkoušejte: Recept na buchty na plech

Náplně do tartaletek

Základní cukrářský krém – Crème pâtissière

Tartaletky můžete plnit základním cukrářským krémem nebo jeho variacemi – čokoládovým krémem, krémem mousseline nebo Diplomat. Fantazii se však meze nekladou a můžete použít i tolik oblíbený lemon curd nebo košíčky naplnit ovocem.

Čokoládový krém

 • Po dovaření cukrářského krému, do něj přidejte nalámanou čokoládu a nechte ji rozpustit.

Máslový krém – créme mousseline

 • Créme Mousseline je francouzský máslový krém, který se vyrábí ze základního cukrářského krému. Je však do něj zašlehané větší množství másla a může být dochucený například oříškovým praline nebo čokoládou.

Krém Diplomat

 • Cukrářský krém se smetanou a želatinou.

Tartaletky: Dezert s chutným krémem

Obtížnost: Pro začátečníky Čas na přípravu 65 mins Čas vaření 15 mins Celkový čas 1 hod 20 min
Porce: 6

Suroviny

Suroviny na těsto Pâte sucrée

Suroviny na krém Diplomat

Postup

Příprava těsta

 1. Přes síto prosejte všechny sypké suroviny. Ručně nebo v robotu z hladké mouky a másla vytvořte drobenku struktury připomínající písek. K drobence přidejte mandlovou mouku, moučkový cukr, sůl a promíchejte. Nakonec přidejte vejce a krátce zamíchejte.
 2. Směs vysypte na stůl a těsto zpracujte. Správné zpracování těsta - frezáž (fraisage), je velmi důležité – těsto shrňte na kopičku a postupně hranou dlaně od sebe odhrnujte. Poté ho srolujte zase k sobě, otočte o 90° a celý postup ještě jednou nebo dvakrát zopakujte.
 3. Těsto zabalte do potravinářské fólie a dejte minimálně na hodinu (nejlépe však přes noc) do lednice vychladit.
 4. Z těsta mezi dvěma pečícími papíry vyválejte plát o tloušťce 2 až 3 milimetry a opět dejte alespoň na hodinu vychladit nebo zmrazit.

Výroba korpusů na tartaletky

 1. Z vychlazeného plátu těsta podle pravítka nebo jakéhokoliv jiného rovného předmětu, nakrájejte šest pásků tak, aby byly o trochu širší, než je ráfek formy.
 2. Formami vykrojte šest koleček (nebo jiných tvarů – podle toho, jaké formy máte).
 3. Ráfky, jejichž dno nyní tvoří vykrojené těsto, položte na plech na pečící papír. Do ráfků vložte proužky těsta asi 0,5 až 1 centimetr přes sebe, zbytek těsta odřízněte a proužky přitiskněte ke stěně ráfku.
 4. Směrem od středu ven seřízněte i horní část těsta, které přečnívá nad ráfek. Dna propíchejte vidličkou a tak, jak máte ráfky s těstem připravené, je dejte zmrazit.
 5. Když je těsto zmrzlé, můžete dát ráfky s těstem na plechu vyloženém pečícím papírem péct na 160°C (na horkovzduch) na 10 až 15 minut.
 6. Je-li těsto upečené dozlatova, nechte ho ve formách vychladnout a vyjměte z ráfků.

Výroba Diplomat krému na tartaletky

 1. Želatinu namočte do studené vody. Mléko s vanilkou přiveďte těsně k bodu varu. Promíchejte žloutky, cukr a škrob a za stálého míchání do vzniklé směsi vlévejte horké mléko.
 2. Přelijte vše znovu do hrnce a za stálého míchání vařte, dokud krém nezhoustne. Do krému vmíchejte máslo a vyždímanou želatinu.
 3. Krém přelijte do mísy, překryjte ji potravinářskou fólií, aby se na něm neudělal škraloup a nechte ho vychladnout.
 4. Po vychladnutí krém promíchejte, metličkou do něj vmíchejte smetanu a naplňte jím zdobící cukrářský sáček.

Poznámka

Tipy pro ještě lepší tartaletky

 • Používejte máslo s 82% obsahem tuku. Vyšší obsah tuku způsobuje větší křehkost/drobivost těsta.
 • Cukr na těsto používejte pouze moučkový. Krupicový cukr by se v těstě nerozpustil a během rozvalování by se trhalo.
 • Těsto na tartaletky můžete připravit v různých verzích – přidat například kakao či mandlovou nebo oříškovou mouku.
 • Při zpracování těsta napřed v mixéru promíchejte mouku a máslo. Vejce přidejte až později. Těsto zpracovávejte v chladu (zchlazujte si i ruce), co nejrychleji a jen do chvíle, kdy se suroviny spojí. Těsto nehněťte a ihned po vypracování, ale i po vyválení, zchlaďte.
 • Po vložení těsta do forem (než ho dáte péct) ho nechte ztuhnout v mrazáku.
 • Pokud těsto během pečení pouští tuk, znamená to, že před vložením do trouby nebylo dostatečně vychlazené.
 • Mění-li těsto během pečení svůj tvar, pravděpodobně je to, protože jste ho příliš dlouho hnětli.
 • Příčinou nedostatečně křehkého těsta může být jeho příliš dlouhé zpracovávání nebo použití mouky s vysokým obsahem lepku.
 • Tartaletky můžete upéct i několik dní dopředu a naplnit je krémem až před podáváním.
 • Pokud přidáváte smetanu do příliš teplého krému, může mít tekutější konzistenci, než je žádoucí. Krém bude pevnější, když do něj přimícháte více našlehané smetany.
 • Z kousků těsta, které vám po vykrájení zbudou, můžete upéct třeba sušenky.

Často kladené otázky

Expand All:
Co je tartaletka?

Tartaletka je košíček z lineckého těsta, který je naplněný krémem a ozdobený ovocem.