Co je glamping aneb stanování v luxusu

Tradici stanování známe všichni dospělí především z dětství. Všichni si můžeme pamatovat dobrodružství pod širým nebem a stanování na táborech s rodinou i kamarády. Dnešní generace to ale už ani zdaleka nezná tak, jako bylo přirozené pro nás. 

A mnohdy se dokonce ani my sami už nevracíme zpátky pod stan. Důvod? Je velice jednoduchý, zvykli jsme si na větší pohodlí. A původní stanování opravdu nikdy nebylo z pohledu pohodlí úplně dokonalou záležitostí. Je tady ale glamping. Velice moderní druh stanování, který vás rozhodně nenechá na pochybách, jestli se k němu budete chtít vrátit. Nejoblíbenější lokalitou v ČR jsou pro glamping Brdy, následují Luhačovice.

Co to je glamping?

Definice by byla víceméně velice jednoduchá. Jedná se o druh stanování, ve kterém nemáte šanci ani poznat, že nejste v pohodlném prostředí kupříkladu lesní chatky, nebo ubytovacího karavanu. Od toho se rovněž odvíjí i samotný název této aktivity. Glamping je totiž pouhým spojením „glamorous camping“, což je v přímém překladu z angličtiny „přepychové kempování“. Rozdíl je největší v tom, že zatímco u klasického kempování berete stan na záda a vybíráte si lokalitu víceméně sami, tak v tomhle případě jezdíte většinou do připravených lokalit.

glamping

Zdroj obrázku: Jam Travels / Shutterstock.com

Glamping stany jsou tak rozhodně velice odlišné a jsou víceméně pevnou stavbou, což je typologicky řadí do úplně jiné kategorie. V případě glampingu tak namísto nepohodlí budete naopak disponovat dokonalým pohodlím. Více o tom, co jsou to glamping stany, si povíme ještě v následujících odstavcích. V tomhle je ale potřeba ještě zmínit fakt, že jsou glampingová střediska nebo kempy,  velice oblíbené také u nás. Krátkou tradici luxusního ubytování ale můžeme častěji potkávat v zahraničních destinacích, kupříkladu v Chorvatsku. Při cestování autem do Chorvatska si nezapomeňte připravit auto na cestu, můžete například použít tekuté stěrače, což vám pomůže k větší bezpečnosti na cestách.

TIP: Pokud se chystáte vyrazit do Chorvatska, podívejte se na souhrn praktických informací o cestování do Chorvatska. Najdete v něm například důležité informace o otevírací době obchodů, podmínkách vycestování či státních svátcích.”

Glamping tents

Tak a teď se přesuneme k tomu, co vlastně dělá luxus luxusem – samotné glampingové stany neboli glamping tents. Nejdříve začneme od toho, že se glamping stany víceméně ani neblíží rozměry klasickým stanům, jako jsme na ně zvyklí. Naopak jsou mnohem rozsáhlejší, a v některých střediscích mají i více místností, či dokonce pater. Jde tak opravdu už o dost důmyslné stavby, kterým nechybí vlastně vůbec nic, na co jsme normálně zvyklí.

Ve většině středisek si můžeme užít klasického světla, elektrických přípojek, studené i teplé vody a v neposlední řadě je dost klasickým standardem i připojení Wifi v areálu. Glamping ubytování vás tak rozhodně dokáže pobavit a potěšit zároveň. Interiér se totiž ani zdaleka neblíží klasickým domácnostem. Je schválně dělaný tak, abyste mohli vnímat, že jste vlastně pod stanem. Ale v takovém pohodlí, na které zkrátka nejste z kempování do nynějška zvyklí. Glamping stany pochopitelně disponují také luxusním vybavením, co se nábytku týče. Vyspíte se tak na pohodlných, rozměrných postelích. A pokud chcete, tak se můžete ve stanu procházet po pohodlném koberečku, někde využívají i terasová prkna. Glamping stany zkrátka mají moc leckomu vyrazit dech svým provedením.

glamping

Zdroj obrázku: Janyaruk Pongpom / Shutterstock.com

Proč glamping místo hotelu?

Když to všechno čtete, tak vás to určitě napadá taky. Proč teda volit glamping ubytování, na rozdíl od klasického hotelu? Může se totiž zdát, že žádné podstatné rozdíly mezi nimi vlastně už nejsou. To jste ale na ohromném omylu, protože jsou tu rozdíly doslova propastné.

Glamping – ubytování, leč je velice luxusní a moderní, vás stále drží v přírodě. Místa, kde najdete glampingové kempy tak nejsou na okraji měst, nebo přímo v centrech. Většinou jsou v odlehlých, přírodně atraktivních lokalitách. Glamping si tak můžete užívat například v horách, uprostřed lesů, či dokonce při útesech moře, Tyto scenérie vám hotely nabídnou jen velice zřídka. Naopak glamping stanování vám je nabídne víceméně vždy. A většinou i za dost lepší cenu, než hotel s podobným zaměřením.

Cena glampingu

Luxusní stanování není levná záležitost. Zájemce o nevšední pobyt v přírodě se musí připravit na to, že za noc zaplatí až několik tisíc korun. Obecně se cena glampingu pohybuje od 2 do 4 tisíc za noc.

Glamping v ČR? Brdy a Luhačovice

Luxusní stany pro glamping stojí v chráněné oblasti Brdy. Unikátní lokalita byla téměř 100 let uzavřena veřejnosti, protože sloužila jako vojenský prostor. Díky tomu zůstala nedotčená a nyní nabízí jedinečnou možnost, jak strávit dovolenou v luxusu, a současně v obklopení panenské přírody.

Napojení na přírodu v ČR samozřejmě nenabízí pouze Brdy. Dobrou volbou je také glamping Luhačovice. I zde můžete posnídat na terase pod širým nebem a večer na stejném místě pozorovat západ slunce se sklenicí vína. Na duši vás pohladí také malebné prostředí blízkého lázeňského města Luhačovice.

O tom, že je v ČR stanování v luxusu oblíbenou kratochvílí, svědčí také množství nabídek na glamping v regionu Jižní Čechy.

A co glamping na Slovensku?

Luxusní kempy samozřejmě nechybí ani v zahraničí. Pokud jde o glamping Slovensko, mezi nejoblíbenější lokality patří Banská Štiavnica (ForRest glamping), penzión Zlatá Putňa a luxusní kemp v Liptovském Trnovci. Při cestování po dálnicích nezapomeňte, je potřebná zakoupená dálniční známka Slovenska, kterou si můžete koupit pohodlně online na webu eznamka.sk.

Za luxusním stanováním můžete vyrazit také do vzdálenějších lokalit. Za stálice na poli glampingu patří Polsko, Slovinsko, Chorvatsko a Rakousko.

Mohlo by se Vám také líbit