rasokoule
Bydlení

Co je řasokoule a její pěstování, krmení, množení

Možná už jste o nich někdy slyšeli, možná také vůbec. Řasokoule jsou pojem, který je pro mnoho lidí stále jednou velkou neznámou. Řasokoule neboli marimo představuje netradičního domácího mazlíčka a zároveň slouží jako originální dekorace. Pokud nevíte, o co se jedná, pak si určitě nenechte ujít následující řádky.

Co je řasokoule a jak je velká?

Hned zkraje bude určitě rozumné vysvětlit, co to je řasokoule zelená. Jde o druh zelené řasy nacházející se v některých jezerech na severní straně polokoule – konkrétně mluvíme o Skotsku, Japonsku, Estonsku a také o Islandu.

Jak je řasokoule velká? Na japonském ostrově Hokkaido dosahuje řasokoule průměru okolo 20 až 30 cm a právě odtud se rozšířilo japonské pojmenování marimo. Zajímavostí je, že řasokoule při průměru 30 cm se mohou dožít více nežli sta let.

Jak vzniká řasokoule?

Za zmínku rozhodně stojí i samotný vznik řasokoule. Na úplném začátku je malý kamínek, často také drobné zrnko písku. Na kamínek nebo zrnko písku se postupně nabalují řasy. Řasy se kutálí po dně jezera, díky čemuž následně dostanou rovnoměrný kulatý tvar.

rasokoule

Zdroj obrázku:  Alena Ogolikhina / Shutterstock.com

Řasokoule – pěstování

O řasokouli se velmi často říká, že je to netradiční domácí mazlíček. Pokud vás zajímá její pěstování, pak určitě oceníte, že na tom vlastně není nic až tak složitého. Pěstování řasokoule je nenáročná činnost, ke spokojenosti jí stačí čistá studená voda a minimální světlo. Vzhledem k tomu, že řasokoule přirozeně žijí v jezeru, vyžadují odstátou vodu – proto můžeme doporučit nechat vždy vodu přes noc v ledničce a ráno do ní řasokouli vložit, bude odstátá a ledová. Péče o řasokouli je úplně jednoduchá. Pamatujte, že si vystačí s minimem světla, proto hravě přežije i na místech, kde by většina pokojovek neměla šanci.

V čem řasokoule pěstovat?

Pokud nepatříte k majitelům akvárka, ve kterém třeba už chováte rybičky, pak určitě budete přemýšlet, v čem byste měli řasokoule pěstovat. Jelikož není nikterak náročná, bude se jí dařit v kterémkoli akváriu. Častěji jsou k vidění řasokoule v akváriu kulatého tvaru, kde jim to velmi sluší. Menší akvárka se pak dají postavit prakticky kamkoli, místo tak pro ně doma určitě najdete.

Krmení řasokoule

Musí se krmit? Ne, hnojení ani krmení řasokoule nepotřebuje. Pokud vám stále hlavou běží otázka, jak pěstovat řasokouli a zda to vůbec zvládnete, nebo třeba jak poznat, že umřela, dovolíme si vás uklidnit. Vodu měňte řasokouli jednou za jeden až dva týdny. Rozhodně nic nezkazíte, když do ní přidáte trochu mořské soli –  mořská sůl zafunguje nejen jako dezinfekce, ale napomáhá rostlině se znovu zazelenat. Vyvarujte se umístění na světlém místě.

Řasokoule v akváriu a ryby

Další otázkou, která vás určitě může zajímat, je řasokoule a ryby a jejich společné soužití. Možná už máte doma akvárium a dokonce i rybičky, nyní byste si rádi pořídili řasokouli, ale nevíte, jestli je můžete do akvária přidat. Není se čeho obávat, pokud nechováte agresivní ryby – kupříkladu tlamovce nebo piraně. Rybky řasokouli neublíží a zrovna tak řasokoule negativně neovlivní vaše rybičky.

Naopak stejně jako kterékoli jiné živé rostliny bude řasokoule ku prospěchu, poslouží k fungování biologické rovnováhy v akvárku. Pro okysličení vody v akváriu můžete využít kompresor. Pomůže to vytvořit lepší prostředí pro řasokoule.

rasokoule

Zdroj obrázku: Chiemi Freund / Shutterstock.com

Řasokoule – cena

Cena řasokoule se pohybuje v závislosti na jejím druhu a samozřejmě také na velikosti. Je proto dobré porozhlédnout se po nabídce, ať už na internetu, nebo v některém ze specializovaných kamenných obchodů. Většinou se ale jejich cena pohybuje v řádech několika desítek korun.

Řasokoule – kde koupit

Rozhodli jste se, že si řasokouli pořídíte, ale netušíte, kde se dá koupit? Prodej řasokoule nabízí specializované eshop, ale můžete na ně narazit také na inzertních serverech. Nejvíce inzerátů pochází z větších měst (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc, Liberec…), ovšem není problém si ji nechat poslat jako běžný balík.

Řasokoule – množení

Když se řasokoule nachází ve svém přirozeném a příznivém prostředí, když ho okysličujete kompresorem a podobně, tak k množení dochází procesem dělení. Funguje to tak, že se řasokoule rozpadne a vzniknou dvě nové. Rozhodně ale nelze doporučit, abyste řasokouli násilně dělily na dvě poloviny. Může se totiž velmi snadno stát, že stará kulička uhyne a nová se neuchytí. Je teď daleko rozumnější si v případě, kdy zatoužíte po více kusech řasokoule, zakoupit nové. Proč riskovat, když si je můžete pořídit během pár kliknutí na internetu.