Jak funguje sonický zubní kartáček a jak vybírat

Sonický zubní kartáček je hitem posledních let. Čištění zubů by mělo být samozřejmostí pro každého z nás. Vždyť k této rutinně vedeme naše děti už ve velmi útlém věku, kdy se v nich snažíme vypěstovat určitý zvyk. Zatímco někdo nedá dopustit na klasický zubní kartáček, jiný zase s oblibou používá sonický. Co jsou to sonické zubní kartáčky, jak fungují a na co byste se měli zaměřit při jeho výběru? Na to se teď společně podíváme.

Co je sonický zubní kartáček?

Na otázku co to je sonický zubní kartáček, odpovíme, že jde o speciální kartáčky pracující na principu vibrace, které jsou způsobené ultrazvukovou frekvencí. Zatímco u elektrických zubních kartáčků jsme zvyklí na rotační pohyb, sonické zubní kartáčky využívají ultrazvuk. Mnoho lidí řeší, jestli jsou lepší sonické nebo rotační zubní kartáčky – zde je nutno zmínit, že každému vyhovuje něco jiného.

sonicky zubni kartacek

Zdroj obrázku: Damian Lugowski / Shutterstock.com

Výhody a nevýhody sonických zubních kartáčků

Pro elektrický sonický zubní kartáček je typické ultrazvukové kmitání. Mluvíme zde o nejmodernější technologii, pokud jde o čištění zubů. Sonické kartáčky tak během čištění rozpohybují nejen svá vlákna, ale také směs vody, slin a zubní pasty. To má za výsledek daleko efektivnější odstranění zubního plaku, nečistot a samozřejmě také bakterií. Výhodou sonických kartáčků je fakt, že se snáze dostanou i do těžko dostupných míst. Pro dokonalou hygienu je vhodné čištění zakončit mezizubními kartáčky.

Další výhodou je rychlost. Měli byste vědět, že sonický kartáček pracuje až desetkrát rychleji nežli elektrický. Pokud bychom měli porovnat klasický a sonický zubní kartáček, pak se bavíme až o stonásobné rychlosti. Sonické kartáčky zvládnou 30 až 40 tisíc kmitů za jednu jedinou minutu.

Pokud jste tedy zastáncem moderních věcí a technologických novinek, jako jsou například i produkty chytré domácnosti Somfy, neměl by ve vaší domácnosti chybět ani sonický zubní kartáček..

Jak sonický kartáček používat?

Pokud uvažujete, že vyměníte svůj klasický nebo elektrický zubní kartáček za sonický, pak vás určitě bude zajímat jeho použití. Kdo byl do této chvíle zvyklý používat klasický zubní kartáček, ten ve snaze dokonale vyčistit svůj chrup musel vynaložit trochu síly. Jakmile ale začnete používat sonický kartáček, je naopak nežádoucí abyste na něho při čištění zubů tlačili. Pokud totiž na sonický kartáček vyvinete příliš velký tlak, vlákna přestanou kmitat a čištění ani zdaleka nebude tak efektivní.

Většina moderních sonických kartáčků má bezpečnostní pojistku, která zabrání tomu, abyste si při usilovném čištění nezranili dásně nebo nepoškodily zubní sklovinu. Ne každý si ale na používání sonického kartáčku zvykne. Jelikož se při něm nedostavuje známý pocit tlaku, může být zvykání obtížné.

sonicky zubni kartacek

Zdroj obrázku: SofikoS / Shutterstock.com

Je určen sonický zubní kartáček pro děti?

Jelikož se naše děti snažíme vést k tomu, aby svědomitě pečovaly o své zuby, možná přemýšlíte nad sonickým zubním kartáčkem pro děti. Tento typ kartáčku je vhodný pro děti od 6 let. Sonické zubní kartáčky pro děti od jednoho roku nelze doporučit. U takto malých dětí je lepší vsadit na klasický zubní kartáček, protože přeci jen ještě neumí s kartáčkem pracovat tak dobře a většinou jim zuby dočistí rodiče 

Jak vybrat sonický kartáček?

Sonický zubní kartáček přináší určitou evoluci v oblasti čištění zubů. Čištění je pohodlnější, efektivnější, nemusíte se v podstatě o nic starat, protože kartáček veškerou práci odvede za vás. Pokud přemýšlíte, jak vybrat sonický zubní kartáček a na co si dát při jeho výběru pozor dáme vám pár užitečných rad.

Připravte se na to, že na trhu narazíte na několik modelů sonických zubních kartáčků a ne u všech se bude dát hovořit o kvalitě. Při výběru se tak můžete spolehnout na osvědčené značky a rozhodujícím faktorem může být i cena. Sledujte také, jaké funkce a vlastnosti daný kartáček nabízí. Mezi základní funkce patří časovač i senzor tlaku, který snadno rozpozná, kdy na kartáček příliš tlačíte a může vás na to upozornit nejen vizuálně, ale i zvukově. Mezi další funkce patří i čistící režimy.

Najděte si na sonický zubní kartáček recenze

Je lepší volbou oblíbený sonický zubní kartáček Truelife Sonicbrush UV, sonický zubní kartáček Curaprox, Oral B, aku sonický zubní kartáček nevadent nszb 3.7 b3, nebo sonický zubní kartáček Philips Sonicare Protectiveclean hx6877 35? Na trhu je spousta zajímavých modelů (sonické kartáčky dokonce vyrábí i Xiaomi) a každý nabízí specifické výhody. Výběr je proto otázkou preferencí, a proto si je vhodné najít na vyhlédnutý sonický kartáček recenze. Zkušenosti lidí, kteří si již daný model koupili, vám mohou velmi usnadnit rozhodování.

Mohlo by se Vám také líbit