Zlaté mléko – účinky a recept

Zlaté mléko má cenu zlata – alespoň se to říká. Kdo o něm ještě nikdy neslyšel, o hodně přišel. Jeho nedílnou složkou je kurkuma, která se právem řadí mezi superpotraviny. Co to je zlaté mléko a k čemu je dobré? 

Co je zlaté mléko?

Zlaté mléko z kurkumy je nápoj, který se pije ideálně teplý až horký, někomu ale mnohem více chutná studený – někdo si dokonce přidává i kostky ledu. Hlavní přísadou je kurkuma. Ta je typická pro svoji sytě žlutou barvu, kterou propůjčí i samotnému nápoji a právě odtud se vzal název zlaté mléko.

Nedílnou složkou kurkumy je antioxidant zvaný kurkumin. Ten se může pochlubit desítkami léčebných účinků, o kterých nemá mnoho lidí ani ponětí. A to je velká škoda, protože po zdravotní stránce nám má kurkumin hodně co nabídnout! Mezi hlavní účinky kurkuminu patří:

 • zlepšení trávení
 • posílení imunitního systému
 • regulace hladiny cholesterolu v krvi
 • regulace zažívání
 • detoxikace jater
 • zlepšení kvality spánku

Především v asijských zemích je kurkumin známý již po staletí. Používal se zde jako přírodní léčivo na celou řadu zdravotních neduhů.

zlate mleko

Zdroj obrázku: Daria Arnautova / Shutterstock.com

Zlaté mléko – ráno, nebo večer?

Vzhledem k tomu, že zlaté mléko dokáže pozitivně ovlivnit kvalitu spánku, lze na otázku kdy pít zlaté mléko – resp, zda pít zlaté mléko ráno, nebo večer, jasně odpovědět, že ideálně večer. Můžete si z toho udělat takový pravidelný rituál, kterým sobě, svému tělu a také zdraví jedině prospějete.

Doporučuje se pít ho klidně chvíli před spaním. Teplé mléko samo o sobě je doporučováno na zklidnění a přípravu na spánek. Zajímavostí je, že zatímco vy budete spát, zlaté mléko bude aktivně pracovat na očistě celého vašeho těla.

Zlaté mléko – jak často ho pít?

Jak často pít zlaté mléko, i když vám nápoj z kurkumy tak moc chutná? Navzdory výtečné chuti by se to s nápojem nemělo přehánět. Doporučené dávkování je 1 šálek s 1-3 g denně.

Zlaté mléko – hubnutí

Snažíte se zhubnout a přemýšlíte, jestli má zlaté mléko a hubnutí nějakou spojitost? V první řadě vás uklidníme, že pokud jde o kalorickou stránku, není se čeho bát. Připravíte-li ho z některého rostlinného mléka, nemusíte se strachovat, že to bude kalorická bomba, která vám rozhodí váš denní příjem.

Zlaté mléko vám při snaze shodit přebytečná kila naopak může i pomoci. Měli byste o něm vědět, že kromě výše zmíněných účinků zrychluje i funkci metabolismu, který pak šlape na plné obrátky. A správná práce metabolismu je klíčová, když chcete zhubnout. Zlaté mléko celkově napomáhá tělu fungovat efektivněji, pomáhá mu pálit kalorie a snadněji tak shazovat nadbytečné kilogramy.

Zlaté mléko – účinky na zdraví

Zlaté mléko je známé pro své účinky na naše zdraví. Pomáhá tělu bojovat se zánětem, protože má antivirové účinky. Napomáhá také při léčbě dýchacího systému, ze kterého dokáže vylučovat přemíru hlenu – je tedy vhodné právě tehdy, kdy vás sužuje nepříjemný kašel. Nesmíme zapomenout ani na skutečnost, že zlaté mléko zmírňuje bolest v krku a pozitivně působí také na rýmu. Doporučuje se při nachlazení, fungovat může i jako prevence, kdy jeho pravidelným pitím rozhodně nic nezkazíte. 

zlate mleko

Zdroj obrázku: VICUSCHKA / Shutterstock.com

Zlaté mléko – recept

Nadchlo vás zlaté mléko natolik, že jste dostali chuť vyrobit si ho doma? Klidně můžete! Na jeho výrobě totiž nic složitého není a hravě to zvládne i ten, kdo se jinak v kuchyni mihne jen tak omylem. My pro vás máme recept na zlaté mandlové mléko.

Co budete potřebovat:

 • 400 ml rostlinného mandlového mléka 
 • 3 lžičky čerstvé kurkumy (máte-li sušenou, postačí 2 lžičky)
 • jednu lžičku mleté skořice
 • dvě lžičky medu
 • jednu lžičku másla (lze nahradit kokosovým olejem)
 • špetku kajenského pepře

Zlaté mléko – příprava:

Máte-li čerstvou kurkumu, oloupejte. Kdo má sušenou, má to bez práce. Kurkumu dejte do hrnce, přilijte k ní 400 ml mandlového mléka, špetku kajenského pepře a také skořici. Poté přidejte máslo a nechte 3 minuty projít varem. Odstavte, nechte chvíli vychladnout. Jakmile mléko trochu zchladne, přidejte do něho med a promíchejte, aby se dobře rozpustil. Zlaté mandlové mléko pijte ideálně pořádně horké, ale komu by nechutnalo, nic se nestane, když si ho vychutná i studené. 

Mohlo by se Vám také líbit