Bydlení

Jak vybrat matraci, se kterou budete spokojeni dlouhá léta

To, jak kvalitně se vyspíme ovlivňuje i naše další fungování v průběhu dne. Když se vyspíte dobře, pak jste produktivnější, veselejší a máte dobrou náladu. Naopak, když spánek nestojí za nic, jste zpravidla rozmrzelí, nepříjemní a celkově ten den s vámi nestojí za nic. A právě s tím, abychom spali dobře, nám může pomoci správná matrace. A dnes se podíváme, jak vybrat takovou, která vám bude ve všech směrech vyhovovat.

Většina postelí je přizpůsobena pro jednu nebo dvě matrace vedle sebe. Pokud máte manželskou postel, pak doporučujeme zakoupit dvě různé matrace 90×200, jelikož jedna velká by nemusela vyhovovat oběma. Takto si každý může vybrat tu svou a minimálně jeden z vás si ušetří zbytečné bolesti zad, kloubů nebo časté buzení.

Nejprve začneme tvrdostí matrace

Tvrdost se rozděluje podle stupnice od H1 (velmi měkká) po H5 (velmi tvrdá). Ženám a dětem se doporučuje měkčí až střední a mužům tvrdá. Ovšem je více faktorů, podle kterých byste se měli řídit. Jedním z nich je například to, jak spíte:

  • Pokud spíte na břiše – Doporučuje se zvolit matraci středně tvrdou, pro zajištění vodorovné polohy těla.
  • Pokud spíte na zádech – V tom případě zvolte spíše tvrdší, jelikož budete mít zajištěnou oporu pro vaše bedra.
  • Pokud spíte na boku – Pak se doporučuje vybrat matraci střední až měkkou.

Jaký zvolit materiál?

Jak už víte, správná matrace je základ, a proto na trhu narazíme na opravdu širokou nabídku. My se vám alespoň ve zkratce pokusíme pomoci se v tom množství zorientovat.

  1. Paměťová pěna VISCO – Pro náročné uživatele, kteří chtějí zažít maximální relax se hodí právě tento materiál. Díky tvárnosti je vhodná pro všechny bez ohledu na věk nebo váhu.
  2. Studená prodyšná pěna HR – Studená pěna, která dokáže rovnoměrně cirkulovat vzduch. Hlavní výhodou je, že v teplých dnech si dokáže poradit s pocením a v zimě vás naopak zahřeje.
  3. PUR – polyuretanová pěna – Tento typ se nehodí k běžnému dennímu používání. Pěna, která je použita je vhodná převážně pro občasné přespávání. Ideální je tedy například na chalupu nebo pro hosty, kteří u vás chtějí přespat.
  4. Hybridní pěna – Výborná pěna, která se hodí pro každé roční období. Jelikož její hlavní výhody jsou prodyšnost a rovnoměrné odvádění tepla.
  5. Přírodní latex – Tvárná a prodyšná matrace, navíc vhodná pro alergiky, jelikož roztoči jsou latexem odpuzování.
  6. Taštičkové jádro – Stará dobrá pružinová matrace. Už sice nevypadá tak, jako před desítkami let, ale stále se nedokáže vyrovnat matracím pěnovým. A pokud nechcete dětem koupit do postele trampolínu, pak byste se u nich měli tomuto materiálu vyhnout. Protože pruží opravdu velmi dobře.

Toto je šest nejvíce používaných materiálů, se kterými se můžete u matrací setkat a dle zkušeností lidí také ty nejlepší. Jen si každý musí vybrat to, co mu nejvíce vyhovuje.

Jaký je ideální rozměr matrace?

Ideální matrace by měla být minimálně o dvacet centimetrů delší, než jste vy. Samozřejmě pokud měříte dva metry, pak je dodržení tohoto bodu celkem problém, jelikož většina matrací se vyrábí v rozměrech do dvou metrů. Tedy příkladem matrace 90×200, 100×200,120×200 a tak dále. Co se týká výšky, pak minimální doporučená je 15 centimetrů. Pokud je nižší, pak se vystavujete riziku, že ji rychle proležíte a nebudete z ní mít žádný přínos.

Dobrá matrace něco stojí, ale pokud je něco, do čeho se vyplatí investovat, pak tohle je ten případ. Kvalitní kousek vám bude sloužit klidně několik let (matraci byste měli nejpozději po deseti letech vyměnit) a když si k tomu vezmeme, že prakticky jednu třetinu našeho života strávíme v posteli, pak není moc o čem přemýšlet.