Křeslo ušák – Kousek historie v moderním kabátku

Určitě jste již slyšeli o typu křesla jménem ušák. Někdo by mohl říct, že zrovna toto „staré dobré“ křeslo je jedním ze symbolů domova a pohody s ním spojené. Křeslo ušák, které je známé hlavně svým usazením na čtyřech nohách a typickými uchy, je tady s námi již desítky let a jako jedno z mála z tehdejší doby je stále v kurzu.

Pokud i vy přemýšlíte nad tím, že byste si jedno takové křeslo ušák pořídili domů, pak se na malou chvíli zastavte u našeho pomocníka s výběrem. Připravili jsme si pro vás spoustu zajímavých informací, podle kterých byste se mohli v této problematice mnohem lépe orientovat a značně si tak urychlit výběr.

Za desítky let si ponechal všechny své výborné vlastnosti

Svůj název tento druh křesla nedostal jen tak náhodou. Výrazně tomuto pojmenování ušák pomohla jeho na první pohled zvláštní konstrukce. Na obou bočních stranách najdeme typické zábrany, které se mají postarat o to, že když usneme, nespadneme a bezpečně se ukotvíme právě v jednom tomto oblouku. Jelikož nejširší jsou tyto opěrky v místech hlavy, speciálně uší, získalo křeslo svůj netradiční název a ten si nese již od konce sedmnáctého století.

A ani dnes v moderní době se na něm nic moc nezměnilo. Stále si udržuje svůj typický tvar, protože za ty desítky let, co tady s námi je, si získalo právě díky němu pověst velmi pohodlného a luxusního křesla obzvláště pro čtenáře. Co se týče výroby, tak ani zde se moc nezasahovalo do starých osvědčených metod. Samozřejmě se zlepšila kvalita použitých materiálů, ale jinak je téměř vše tak, jak tomu bylo za našich babiček.

Na co si dát při výběru pozor?

Aby bylo křeslo co nejpohodlnější, mělo by pro výrobu kostry být zvoleno, pokud možno kvalitní tvrdé dřevo. Tedy nejlépe masiv. Jako nejlepší dřeviny se osvědčily například buk nebo dub, které nabízejí výbornou nosnost a při správném zacházení i velmi dlouhou životnost. Chybu neuděláte ani takovým ořešákem nebo javorem. V kombinaci s kvalitními textiliemi a polstrováním můžete mít klidně křeslo na celý život, ze kterého se vám nebude chtít odejít.

Pokud jde o dřevo, tam již máme jasno a víme, že pokud chceme kvalitu, tak zde se rozhodně nevyplatí šetřit. Ale jaké zvolit potahy a polstrování? Pokud je vaší prioritou pohodlí, pak samet nebo kůže rozhodně nebudou špatnou volbou. Ovšem tady je to spíše otázka vkusu a toho, jak moc se o povrch vašeho ušáka chcete starat. Taková kůže je nenáročná a je potřeba ji jednou za čas vyčistit a impregnovat, pro udržení jejího stavu.

Ušák se hodí jak do retro, tak do moderní domácnosti

Navíc zrovna u tohoto typu křesla se nemusíte bát, že by se vám nehodilo do bytu. Díky obrovské rozmanitosti barev a typů si vždy vyberete takové, které se bude hodit do interiéru právě vám. A některé kusy si vyloženě říkají o to být součástí vaší moderní domácnosti. Nemusíte se tak bát, že si kupujete nějaký obyčejný retro kousek. Ušák je opravdu výborná volba pro každého, kdo chce mít doma kousek historie, která je navíc opravdu pohodlná.

Díky opět nabývající popularitě se rovněž nemusíte ani strachovat o to, že byste jej nemohli sehnat. Jednak se dnes křeslo ušák prodává prakticky na každém rohu a není snad jediný e-shop s nábytkem, kde by chyběl. Ovšem ani kdybyste si nevybrali z obrovského sortimentu, který tyto obchody nabízejí, pak je zde druhá velmi oblíbená možnost. A to nechat si ho vyrobit přímo na míru přesně podle vašich požadavků. Specializovaných firem, které se tím zabývají je více než dost.

Mohlo by se Vám také líbit