Kombucha – účinky + návod jak připravit

Možná už jste o ní slyšeli. Často se o ní hovoří jako o zázračném přírodně šumivém nápoji, který je označován jako opravdová dobrota. Na první pohled připomíná houbu, ale překvapením budiž, že se o houbu nejedná. Již před dvěma tisíci lety si ji s oblibou připravovali nejen Rusové, ale také Číňané nebo Japonci. Co je to kombucha a je opravdu tak výjimečná?

Co je kombucha houba?

I když o tomto slovíčku většina lidí určitě slyšela, jen málokdo ví, co to ta kombucha vlastně je. A třeba i vy patříte k těm, kteří nemají tušení, co si pod tímto pojmem představit. Jde o čajový nápoj, který je sice všude po světě poměrně známý, ale tady u nás se do povědomí dostal teprve před několika lety. 

Na pohled sice připomíná houbu a dokonce se tak o ní často mluví. Pravdou je, že kombucha houba není. Tento houbovitý rosol se vytváří na hladině oslazeného čaje a svým tvarem věrně kopíruje stěny nádoby. V čaji pak dochází ke kvašení, kombucha v něm přežívá a díky procesu kvašení vznikají mnohé hodnotné látky. Právě díky nim si nápoj získává na své výjimečnosti.

Zdroj obrázku:  Ramil Gibadullin / Shutterstock.com

Kombucha – účinky

Asi tušíte, že má kombucha účinky na naše zdraví a může mu být hodně nápomocná. Věděli jste, že patří mezi nejoblíbenější přípravky, které jsou využívány v přírodní medicíně? Kombucha čaj se připravuje několik dní. Připravuje se nejen v černém, ale také v zeleném čaji. Potřebuje čas, aby mohla pracovat kombuchová kultura. 

Je známá pro své zdraví prospěšné látky. Mezi ty nejvýznamnější patří kyselina glukorunová. Tato látka je důležitá pro obranyschopnost organismu. Mimo jiné také snižuje hladinu cholesterolu, podporuje látkovou výměnu, dokáže na sebe vázat škodlivé odpadní látky, které se hromadí v těle a páchají tam neplechu. 

Na co pomáhá kombucha?

Kombucha mimo jiné osahuje také kyselinu listovou. Ptáte se, na co pomáhá kombucha? Pak byste měli vědět, že podporuje tvorbu červených krvinek, usnadňuje vstřebávání železa do těla a hraje důležitou roli při kožních onemocněních.

Další účinky, kterými vás kombucha překvapí:

  • je nápomocná při zánětech
  • tlumí příznaky migrény
  • ulevuje od žaludečních potíží
  • pomáhá při menstruačních bolestech
  • podporuje imunitu
  • detoxikuje organismus
  • podporuje střevní mikroflóru
  • pomáhá při problémech s funkcí ledvin
  • má diuretické účinky

Zmínit se musíme i o blahodárných účincích na hlubší spánek a celkově na uklidnění. Zlepšuje mozkovou činnost, bojuje proti potížím s prostatou, alergiím i revmatu.

Zdroj obrázku:  stockcreations / Shutterstock.com

Kombucha recept

Zaujala vás kombucha natolik, že si ji chcete zkusit vyrobit? Domácí kombucha výroba není až tak složitá, že byste se do tohoto úkolu nemohli pustit na vlastní pěst. I když si ho můžete koupit ve většině supermarketů, připravit si ji doma je určitě velmi lákavé. Tak proč to nezkusit? Kombucha recept je tady!

Nejdříve uvařte dva litry vroucí vody, do které přidejte 140-150 gramů cukru. Pořádně promíchejte, vložte do vody 4 čajové sáčky čaje a nechte ho 10 minut luhovat – ideální je použít černý cejlonský čaj. Po deseti minutách sáčky vyjměte a nechte vodu vychladnout na pokojovou teplotu. Až čaj vychladne, přelijte jej do skleněné nádoby. Vezměte kombuchovou kulturu, kterou seženete v obchodě, a položte ji světlejší stranou nahoru na hladinu. Sklenici překryjte ubrouskem a umístěte ji někam, kde nedopadá přímé sluneční světlo.

Doba přípravy nápoje závisí na tom, jaká je teplota v místnosti. Může to trvat několik dní, možná i týden, pokud se bude teplota pohybovat kolem 20 °C. Čím kratší dobu se čaj připravuje, tím více v ní bude cukru. Naopak čím delší doba, tím bude nápoj perlivější a bude připomínat ocet. Pro opětovnou přípravu je důležité, aby na dně sklenice zůstaly alespoň 3 centimetry původního nápoje – jen tak se zachovají kvasinky a kyselost roztoku. 

Kde je na prodej kombucha násada?

Kombuchu si můžete připravit sami z kombuchovité kultury, tzv. násady. Ale kde je kombucha násada na prodej? V běžných supermarketech a hypermarketech na ni pravděpodobně nenarazíte, a to ani ve velkých městech, jako jsou Praha či Brno. Čajovou houbu však bez problémů seženete v menších prodejnách se zdravou výživou a samozřejmě i ve specializovaných eshopech. Zadejte do vyhledávače „kombucha houba prodej“ nebo kombucha násada prodej“ a stoprocentně se doberete k výsledku,

 

Mohlo by se Vám také líbit