Co jsou superpotraviny a co nám mohou nabídnout?

Pojem superpotraviny je sice známý, ale opravdu jen málokdo ví, co to ty superpotraviny vlastně jsou. Natož pak aby měli ponětí o tom, v čem jsou tak výjimečné a co nám mohou nabídnout. Jako superpotraviny jsou označovány potraviny a doplňky stravy pyšnící se vysokým obsahem důležitých živin. 

Co jsou superpotraviny (definice)?

Tímto souhrnným termínem se označují potraviny bohaté na vitamíny, minerální látky, antioxidanty a také důležité živiny. Všechny tyto látky naše tělo potřebuje, aby fungovalo tak, jak správně fungovat má. Superpotraviny mají pozitivní vliv nejen na fyzický, ale také psychický stav – jsou prospěšné pro duševní pohodu a zdraví celkově.

Pravidelná konzumace těchto potravin posiluje výkony, které podáváme. Podporuje naše zdraví, nakopává imunitní systém a má celou řadu dalších prospěšných účinků.

Nejlepší superpotraviny – seznam a žebříček

Superpotraviny si zaslouží stát na prvním místě ve vaší stravě. A to bez ohledu na to, jestli jste aktivní sportovec, muž nebo žena kteréhokoli věku. Prospívají totiž úplně všem. Mezi nejlepší neboli top superpotraviny, které rozhodně není ve vašem zájmu opomíjet, patří:

 • bobule (maliny, borůvky, ostružiny, brusinky),
 • kurkuma,
 • zázvor,
 • česnek,
 • brokolice,
 • spirulina,
 • goji,
 • moringa,
 • chia semínka,
 • kakaové boby.

Samozřejmě je nutně nemusíte jíst všechny. Nicméně určitě stojí za to tyhle nejlepší superpotraviny zařadit do svého pravidelného jídelníčku. Nemůžete tím nic zkazit, ba naopak jedině získat.

Zdroj obrázku: Kerdkanno / Shutterstock.com

Zelené superpotraviny

V posledních letech se do povědomí stále více lidí dostávají zelené superpotraviny. Ty se stávají doslova hitem. Existuje jich hned několik. Mezi zelené superpotraviny patří například sladkovodní zelená řasa chlorela, která se pěstuje zejména v čistých vodách Taiwanu nebo na japonském ostrově Rjúkjú. Chlorella má výjimečnou schopnost vázat na sebe škodlivé volné radikály, těžké kovy, chemikálie a také pesticidy.

Nesmíme opomenout zelený ječmen. Ten se pěstuje po celém světě, původem je z Nového Zélandu, ale v největší míře se vyskytuje v americkém státě Utah. Zelený ječmen je plný vitamínu C a B, najdete v něm i železo, vápník a fosfor. Za zmínku stojí i sladkovodní sinice spirulina, která se vyskytuje v tropických a subtropických jezerech majících vysoké pH. Spirulina posiluje imunitní systém, detoxikuje organismus a snižuje hladinu cukru v krvi.

České superpotraviny

Některé superpotraviny nám rostou takříkajíc pod nosem. Mezi nejznámější české superpotraviny patří cibule, česnek, kysané zelí, křen a spousta druhů bobulového ovoce v čele s rostlinami jako rakytník řešetlákový, hloh, brusinky, ostružiny, angrešt, trnka obecná, maliny a borůvky.

Superpotraviny na hubnutí

Žebříček superpotravin, které mohou posloužit jako účinný podpůrný prostředek při hubnutí, patří například hořký pomeranč (Citrus Aurantium). Obsahuje synefrin a patří mezi oblíbené “spalovače tuků”.

Seznam superpotravin na hubnutí obsahuje také zdánlivě obyčejný zelený čaj. Potlačuje chuť na sladké a startuje efektivní spalování tuků tím, že zahřívá tělo a energii bere právě z tukových tkání.

Za zmínku stojí také oblíbený antoxidant Acai Berry, semena tropické Guarany či ananas, který obsahuje látku bromelain.

Pod drobnohledem odborníků je také superpotravina zvaná Garcinia Cambogia.

Červená řepa

Některé superpotraviny jsou na první pohled nenápadné – mezi takové patří kupříkladu červená řepa. Někdo ji miluje, jiný nenávidí. Když už jí ale přijdete na chuť, rozhodně neprohloupíte. Měli byste o ní vědět, že:

 • podporuje krvetvorbu,
 • detoxikuje organismus,
 • podporuje kosti a cévy,
 • vitalizuje buňky,
 • podporuje trávení.

Zdroj obrázku: pilipphoto / Shutterstock.com

Vlastnosti superpotraviny a účinky na zdraví

Mezi superpotraviny patří i nám dobře známý česnek. Na ten se spoléháme nejen v kuchyni, ale také v lidové medicíně. Obsahuje v sobě látky, které jsou důležité při snižování cholesterolu a krevního tlaku. Mimo jiné podporuje imunitní systém. 

Výše zmíněná kurkuma, o které toho mnoho lidí příliš neví, je jasně žluté koření původem z Indie. Obsahuje v sobě barvivo zvané kurkumin, které je nápomocné při prevenci chronických onemocnění i jako podpora našeho imunitního systému.

Jestli nějaká superpotravina stojí za řeč, pak jsou to na první pohled nenápadná chia semínka. Znáte je?  Jsou oblíbené především díky vysokému obsahu rozpustné vlákniny – dokonce patří mezi nejlepší zdroje vlákniny na světě, a to už něco znamená! Více se o něm a dalších superpotravinách můžete dočíst v knize tučné superpotraviny a oleje, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací.

Mohlo by se Vám také líbit